Wersja archiwalna BIP

Biuletyn Informacji Publicznej

Zawiera informacje publiczne w postaci elektronicznej, wymagane przez polskie prawo.

Główna treść‡ strony

Załącznik

STANOWISKO RADY POWIATU WOŁOMIŃSKIEGO W SPRAWIE MUZEUM BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 ROKU W OSSOWIE ORAZ MUZEUM W RADZYMINIE
Rada Powiatu Wołomińskiego zwraca się z apelem i prośbą o finansowe wsparcie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie. W 1920 roku Ossów, wieś sołecka w Gminie Wołomin, była jednym z przełomowych miejsc Bitwy Warszawskiej, w której zostali pokonani bolszewicy. Od zwycięskiej bitwy pod Ossowem, dzięki opatrznościowemu wstawiennictwu Matki Bożej, Armia Polska przeszła do ataku, zwyciężając w kolejnych bitwach. Historia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej jest nam doskonale znana, także dzięki corocznym obchodom święta 15 sierpnia w kaplicy w Ossowie – święta upamiętniającego także bohaterską śmierć księdza Ignacego Skorupki. Warto zaznaczyć, że dzięki miejscowej ludności kultywującej pamięć, także w latach reżimu komunistycznego, miejsce to przetrwało i jest szczególnym pomnikiem wielkości Narodu Polskiego, dlatego warto, aby w setną rocznicę Bitwy dokonał się kolejny cud – cud uwiecznienia tego miejsca na mapie współczesnej Rzeczypospolitej Polskiej, jako naszego hołdu dla poległych ku pamięci dla potomnych.
Ossów był również szczególnym miejscem dla naszego Papieża Jana Pawła II, który w 1999r. lecąc helikopterem z Warszawy do Radzymina, błogosławił licznie zebranych wiernych, Kaplicę
i Krzyż upamiętniający miejsce śmierci księdza Skorupki.
Biorąc pod uwagę przybliżone koszty budowy Muzeum w Ossowie, niezwykle trudne będzie samodzielne sfinansowanie tej budowy przez jedną gminę, dlatego wsparcie poprzez zaplanowanie w budżecie Państwa na lata 2017–2019 odpowiednich środków finansowych wydaje się niezbędne.
Gmina Wołomin dysponuje już projektem, łącznie z pozwoleniem na budowę i właściwą lokalizacją, a szacunkowy koszt oczekiwanego dofinansowania nie jest wyższy niż kwota dofinansowania, którą otrzyma Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce – wsparcie w bieżącym roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w budżecie Państwa zaplanowano na ten cel 35 mln złotych).
Szacunkowy koszt budowy Muzeum w Ossowie to 20 milionów złotych, działka jest już własnością Gminy Wołomin. Dodatkowe środki będą potrzebne m.in. na sfinansowanie wyposażenia, ekspozycji stałej i pozyskanie eksponatów.
Gmina Radzymin również nie będzie w stanie samodzielnie sfinansować w racjonalnym czasie - budowy Muzeum upamiętniającego walki toczące się pod Radzyminem w 1920 roku.
Zbliżająca się setna rocznica Bitwy Warszawskiej byłaby bardzo dobrą okazją do otwarcia tych miejsc pamięci narodowej, bo niezaprzeczalnym jest, że są to kluczowe miejsca pamięci Narodu Polskiego.
Niezwykłe wydarzenie i doniosłe w dziejach Państwa, jakim bez wątpienia była Bitwa Warszawska 1920 roku, która przyniosła zwycięstwo Polski i ocalenie Europy, wymaga godnego upamiętnienia co najmniej w obu tych miejscowościach.
Zarówno Radzymin jak i Ossów powinny być wyraźnie zaakcentowane w ścieżce nauczania historii Polski, co w świetle dzisiejszego rozwoju cywilizacyjnego wymaga, aby były to miejsca adekwatne do potrzeb współczesnego społeczeństwa, w szczególności dzieci i młodzieży.
Symboliczny lot Papieża Jana Pawła II i jego błogosławieństwo dla obu tych miejscowości – Ossowa i Radzymina w 1999 r. - niech będzie znakiem, że oba te miejsca zasługują na szczególne upamiętnienie bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku.


Wytworzył lub odpowiada za treść:brak danych, data: 00.00.0000 r.
Wprowadził:Małgorzata Jeznach, data: 23.12.2016 r., godz. 11.37
Ostatnia aktualizacja:Małgorzata Jeznach, data: 23.12.2016 r., godz. 11.37
Rejestr zmian:
CzasAdministratorOpis zmiany
23.12.2016 r., godz. 11.37Małgorzata JeznachDodanie strony

Strona oglądana: 1444 razy.